A Rákóczi Szövetség – a Magyar Diaszpóra Tanács megfogalmazott kérése alapján, a Magyar Kormány támogatásával – 2019 folyamán a „DIASZPÓRA PROGRAM” keretében lehetőséget teremt magyarországi tanulmányúton való részvételre akár 1000 diaszpórában élő 10 és 29 év közötti magyar fiatal számára immár harmadik alkalommal.

1. A Program célja:

• Személyes kapcsolatok által elősegíteni a diaszpóra magyar fiataljainak egymás és az anyaország közötti, valamint a Kárpát-medencei magyar fiatalokkal való összetartozás tudatának erősítését.
  • Magyarországi szakemberek bevonásával a diaszpóra fiataljai magyarságtudatának és anyanyelvtudásának fejlesztése.
  • A diaszpórában megvalósuló, nemzeti kötődést célzó minőségi ismeretátadás hatékonyságának növelése. Továbbá a hazai környezetben történő széleskörű tapasztalatszerzés, valamint az ezt szolgáló szellemi, kulturális és módszertani tudás bővítése.
  • A diaszpórában élők magyar szervezetekhez való kapcsolódásának és az aktív külhoni közösségi részvételnek szakmai támogatása és inspirálása.
  • A diaszpórában élő magyarság anyaországgal való kapcsolatának erősítése újfajta kapcsolathálózat létrehozásával, valamint a határon túli, szórvány és diaszpóra területek közötti együttműködések aktiválása és szélesebb körű kiterjesztése összmagyar szinten.

2. A Program tartalma:

A Diaszpóra Program több különböző programidőszakot tartalmaz 2019 januárja és decembere között, köztük tematikus tanulmányutakat és nyári táborokat, amelyek közül tetszés szerint választhatnak a jelentkezők. A kiválasztott programidőszakon belül, 5-10 napos összefüggő időintervallumban vehetnek részt magyarországi tanulmányúton.

2.1 A tervezett programidőszakok:

Program neve

Időpont

Farsang

2019. február 18-27.

2.

I. Összmagyar középiskolás tábor

2019. július 1-10.

I. Néptánctábor

I. Anyanyelvi tábor

I. Sporttábor

3.

II. Néptánctábor

II. Anyanyelvi tábor

II. Sporttábor

4.

Advent

2019. december 11-20.

Egyéb választható program a Rákóczi Szövetség programjai közül:

Program neve

Időpont

1.

Pünkösd-Juniális

2019. június 3-12.

2.

II. Összmagyar Középiskolás Tábor

2019. augusztus 5-10.

3.

Összmagyar egyetemista tábor

2019. augusztus 19-28.

4.

Gloria Victis

2019. október 14-23.

2.2 A tervezett programok tematikája:

Minden programidőszak részét képezi Budapest, a vidéki Magyarország és egy külhoni magyar régió felkeresése.

Budapesti programok:

• Budapest megismerése, városismeret, látnivalók, nevezetességek, múzeumok
  • Budapesti élményprogramok
  • Budapest környéki programok
  • Akklimatizáció, ismerkedés, közösségépítés
  • Anyanyelvi programok, nyelvi alapozás
  • Tánctanulás, táncház

Vidéki Magyarország, külhoni régió:

• Kirándulások
  • Élményprogramok (pl. szüret, bórkostoló, disznóvágás stb.)
  • Tánctanulás, táncház
  • Fürdő-látogatás

3. A pályázók köre:

• Diaszpórában élő magyar fiatalok

A Programra pályázhatnak azok a diaszpórában élő, 10 és 29 év közötti magyar fiatalok, akik a helyi magyar közösségekben működő hétvégi iskolák, hagyományőrző és kulturális egyesületek, vallási közösségek munkájában aktívan (minimum 1 éve) részt vesznek. Ennek fennállását a helyi magyar szervezetnek igazolnia kell.

A Program keretében egy személy 2019. január 1. – 2019. december 31. között egy alkalommal, egy tetszőlegesen kiválasztott programidőszakban látogathat el Magyarországra.

A kiskorú (18 éves kor alatti) résztvevőket csak csoportosan (legalább 5 fő) és felnőtt kísérővel tudjuk fogadni. A kiskorúak jelentkezéséhez minden esetben szülői jóváhagyás szükséges.

• Kísérő

A kísérő szerepére azok a 21. életévüket betöltött, közösségben aktív személyek (pedagógus, néptánctanár, közösségi vezető stb.) pályázhatnak, akik legalább társalgási szintű magyar nyelvtudással rendelkeznek és az elektronikus pályázati felületen motivációs levelüket feltöltötték.

5 kiskorú fiatal után egy kísérő jelentkezése fogadható el.

3.1 Térségek szerinti irányadó keretszámok:

• Észak-Amerika: 350 fő
  • Nyugat-Európa: 300 fő
  • Dél-Amerika: 200 fő
  • Ausztrália és Új-Zéland: 90 fő
  • Izrael: 50
  • Dél-Afrika: 10

4. A Program finanszírozása:

A Rákóczi Szövetség a sikerrel pályázók számára a Program időszakában fedezi a szállás, az ellátás, a balesetbiztosítás, a magyarországi utazások teljes költségét, valamint a Programmal kapcsolatos foglalkozások, rendezvények, belépők kiadásait.

A Programban résztvevő fiatalok, illetve kísérőik Magyarországra történő eljutásának és a kiinduló országba való visszajutásának utazási költségét a Rákóczi Szövetség az alábbiak szerint téríti meg:

Észak-Amerika: 100 000 Ft

Nyugat-Európa, Izrael: 20 000 Ft

Dél-Amerika: 1000 dollárnak megfelelő forint

Ausztrália és Új-Zéland: 150 000 Ft

Dél-Afrika: 150 000 Ft

A kiinduló ország és Magyarország közötti utazást, utasbiztosítást, valamint a visszautat a résztvevők és a kísérők egyénileg szervezik meg.

5. A pályázat benyújtásának és elbírálásának módja:

A JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐT MEGHOSSZABBÍTOTTUK!!!

A Programra való jelentkezés időszaka: 2018. december 1. – 2019. március 20.

Kivétel: A 2019 februári és márciusi programidőszakok esetében a program kezdete előtt legkésőbb 30 nappal kell benyújtani a jelentkezést!

Jelentkezés:

A jelentkezést egyénileg, vagy csoportosan kell benyújtani. A jelentkezéshez kattintson ide

A pályázatok elbírálását a Rákóczi Szövetség végzi szorosan együttműködve a magyar diaszpóra szervezetek képviselőivel. A jelentkezési határidő lezárását követő 15 napon belül (a februári és márciusi programok esetében a jelentkezési határidő lezárását követő 5 munkanapon belül).

A meghatározott feltételek, a keretszámok és a jelentkezések beérkezésének sorrendje alapján hoz döntést a Rákóczi Szövetség.

A döntést követően minden sikerrel pályázó tájékoztatást kap elektronikus levél formájában.

Elérhetőség

Rákóczi Szövetség központi irodája:
H-1027 Budapest, Szász Károly utca 1.
Postacím: H-1255 Budapest, Pf. 23.
tel: +36-1-201-3067
fax: +36-1-212-8891