A székesfehérvári Vörösmarty Színház kezdeményezésére idén első alkalommal került megrendezésre az I. Kárpát-medencei Színjátszó Tábor, Székesfehérváron 2018.08.12-22. között. A színház igazgatója, Dr. Szikora János feltámasztotta azt az ünnepet, amely a város legősibb, legszentebb hagyománya, így létrehozva a Koronázási Ünnepi Játékokat. Minden évben a fehérvári falak közé költözik a középkor világa, főszerepben egy-egy nagy királyunk alakjával. Idén II. András koronázási ceremóniáját és életét vitte színre Szikora János rendező.

Ebben az előadásban működött közre az az 53 gyerek, akik meghívást kaptak a 10 napos táborba. A középiskolás diákok a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceumból, az ipolysági Fegyverneki Ferenc Közigazgatású Katolikus Iskolából, a tordai Jósika Miklós Elméleti Líceumból, a nagyváradi Szent László Katolikus Líceumból, a péterfalvai Református Líceumból és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézettől érkeztek. A diákok mindegyikének van tapasztalata színjátszással, mert mindegyikük városában, iskolájában működik diákszínpad, színjátsó kör. A színjátszó tábor résztvevőinek a József Attila Kollégium nyújtott szállást.

A program kettős megosztásban került megszervezésre, amikor épp nem a színház foglalkoztatta a gyerekeket, akkor a Rákóczi Szövetség töltötte meg az időt mindenféle programmal. Az augusztus 12-ei regisztrációt követően késő délután dr. Szikora János, a színház igazgatója köszöntötte a színházban a résztvevőket. A gyerekeknek egy előzetes rövid bemutatkozó levél alapján már osztott szerepet, amit egy rövid térpróba során ismertetett is mindenkivel. Este ismerkedési estet tartottak a szervezők, amit különböző csapatépítő játékokkal fűszereztek meg. Augusztus 13-án reggel 10:00-kor a Városháza dísztermében sor került az ünnepélyes megnyitóra. Köszöntőt mondott Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, Dr. Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója és Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke. Itt található a magyar korona hiteles másolata is. A nap hátralevő részében a gyerekek az öltöztetőnők, varrónők, jelmeztervezők kezébe kerültek. A ruhapróbát követően pontosan rájuk igazították a jelmezeiket, amiket már másnap kézhez is kaptak. Este pedig egy igazán komoly munkafolyamat vette kezdetét a Nemzeti Emlékhelyen. A gyerekek is becsatlakoztak a már majdnem kész produkcióba, és beolvadtak a próbába. Az augusztus 14-ei délelőtt folyamán az I. István Múzeumban nyert betekintést a csoport a középkori gyűjteményekbe. A nap hátralévő részében részpróbák zajlottak, este pedig a színházban és a Nemzeti Emlékhelyen zajlott az összpróba. A szerdai napot táncpróbák, részpróbák, beállások alkották, este 18:00-tól pedig ismét összpróba zajlott. A csütörtöki délelőtt folyamán kisebb részpróbákon vettek részt a diákok, az ebédet követően pedig a csoport egy városnézés keretén belül ismerhette meg Székesfehérvár legszebb részeit. Először a Szent István székesegyházba látogatott a csoport, majd megnézték az órajátékot, melynek figurái a magyar történelem legendás királyait és jól ismert alakjait ábrázolják, ezek két óránként zenei kísérettel jelennek meg. Ezt követően a Koronázó Bazilika Romkertjébe látogattak, ami a magyar királyok koronázó temploma volt. Végül a városközpontban megtekintették a „Fehérvári jog” című alkotást, azaz az Országalmát, majd a Fekete Sas Patikamúzeumban ért véget ez a délután. A pénteki napba már belefért a szórakozás is, ezért a csoport Balatonfüredre utazott, hogy strandoljon egyet és kipihenje a próbák okozta fáradalmakat. Este már a nyilvános főpróbára került sor. A szombati nagy melegben ismét strandra vette az irányt, mégpedig a székesfehérvári strandra. Este végre elérkezett a várva várt este, és lezajlott az 1.bemutató. A társulat és mindenki nagy örömére, az előadást nem mosta el az eső, nem volt hideg, így mindenki zavartalanul élvezhette a darabot. Csodálatos színű jelmezekben és ruhákban pompáztak a színészek, köztük persze a határon túlról érkező diákok is. A diákok szinte már otthonosan mozogtak a profi színészek között, jól összeszoktak és megbarátkoztak velük. Látszott a büszkeség és az öröm az arcukon, hogy jól teljesítettek, és a darab nagy sikert aratott. A vasárnap a kirándulás jegyében telt. A 19.sz-ban épült a fehérvárcsurgói Károlyi-kastélyban megtett látogatást a csókakői várlátogatás követte. Az utolsó állomás a várpalotai Trianon múzeum volt. Este másodszor is bemutatásra került a darab. Augusztus 20-a, államalapítás ünnep alkalmából a városban nagyon sok és színes programkínálat volt, így a résztvevők egész napra megtalálták a nekik tetszőt. A vacsora során Matuz János, a színház dramaturgja elköszönt a csoporttól, ill. megköszönte nekik az állhatatos és kemény egyheti munkát ill. dícséretben részesítette őket. A keddi, utolsó napot a Velencei-tónál töltötte a csoport, ahol már teljesen látszott, hogy kilenc napot töltöttek együtt. Komoly barátságok alakultak ki, és szomorú arcokat is fel lehetett fedezni, akik kifejtették, hogy sajnálják, hogy a tábor véget ért, és remélik jövőre is lesz lehetőségük jönni.  A szerdai reggelit követően a csoportok külön hazautaztak.