Pályázati felhívás Kárpát-medencei középiskolások és egyetemisták számára a Felvidékről kitelepített magyarok április 12-i emléknapja alkalmából

PÁLYÁZATI FELHÍVÁS

A Felvidékről kitelepített magyarok április 12-i emléknapja alkalmából

A Rákóczi Szövetség pályázatot hirdet Kárpát-medencei középiskolások és egyetemisták számára a Felvidékről kitelepített magyarok április 12-i emléknapja alkalmából, azzal a céllal, hogy minél több fiatal kerülhessen közelebbi kapcsolatba – önálló alkotó- vagy kutatómunkával – a Beneš-dekrétumok következtében a Csehszlovák Köztársaságból kizárt, Magyarországra telepített több mint százezer magyar ember sorsával.

A Magyar Országgyűlés 2012. december 4-én ellenszavazat nélkül fogadta el, hogy ezentúl április 12-e a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja lesz.

„Az Országgyűlés szükségesnek tartja méltóképpen megemlékezni a Beneš-dekrétumok következtében a Csehszlovák Köztársaságból kizárt, Magyarországra telepített mintegy százezres magyarságról; és támogatja olyan megemlékezések szervezését, oktatási anyagok készítését, amelyek a Felvidékről való kitelepítéssel kapcsolatosak.

Az Országgyűlés emellett kifejezi nagyrabecsülését mindazoknak, akiket az adott időszakban csehországi kényszermunkára deportáltak, és ebben a szenvedésekkel teli helyzetben is igyekeztek megőrizni magyarságukat.”

Az emléknap méltó dátuma április 12-e, mivel 1947. április 12-én indult az első transzport Magyarország felé.

Pályázni lehet:

-          irodalmi művel (vers, vagy próza)

-          történelmi esszével, tanulmánnyal

-          interjúval

-          rövidfilmmel

-          illetve egyéb szabadon választott műfajban elkészített pályamunkával.

A pályázat célja, hogy a középiskolás és az egyetemista fiatalok önálló alkotó- vagy kutatómunkával megismerjék és bemutassák a Felvidékről kitelepítettek sorsát és életútját. A Rákóczi Szövetség a pályázó fiatalokra bízza, hogy milyen módon közelítik meg pályamunkájukban a kiírás témáját!

Javasolt témák: családtörténet, régiótörténet (várostörténet, falutörténet), politikatörténet, de a pályázat szempontjából érdekes lehet, egy még élő érintett családtag, rokon vagy ismerős interjúztatása (oral history) is.

Pályázni pontosan kitöltött jelentkezési lappal és a beadási határidő végéig elektronikusan (.doc, .docx vagy .rtf formátumban) benyújtott pályamunkával lehet. (A pályamunkáknak pontosan be kell tartania az idézés és hivatkozás általános alapelveit!)

A pályázatra jelentkezni a Rákóczi Szövetség honlapján lehet a pályamunka feltöltésével egy időben:

Rövidfilmek esetén a CD-t, vagy DVD-t postai úton kell elküldeni a Rákóczi Szövetség címére (1255 Budapest, Pf. 23.), vagy „felhőtárhelyen” kell elérhetővé tenni a zsűri számára. Ez esetben csak egy szöveges dokumentumot töltsenek fel a jelentkezési laphoz, amiben megjelölik, hogy miként juttatják el a pályamunkát!

Díjazás kategóriánként (középiskolás, ill. egyetemi/főiskolai hallgató):

I.                   60.000 Ft

II.                30.000 Ft

III.             20.000 Ft

A zsűri a pénzdíjakon kívül nagy értékű könyvjutalmakat is kioszt, az arra érdemesnek talált pályázók között!

A Rákóczi Szövetség fenntartja magának a jogot, hogy kiemelkedő pályaműveket egyéb díjazásban is részesíthessen!

Beküldési határidő: 2018. március 19.

Az eredményhirdetés és díjátadás a Rákóczi Szövetség központi emlékünnepségén

2018. április 12-én Budapesten kerül megrendezésre.

További információ a www.rakocziszovetseg.org honlapon, illetve Rákóczi Szövetség Facebook oldalán olvasható (http://www.facebook.com/rakocziszovetseg). Kérdés esetén érdeklődni lehet a Rákóczi Szövetség központi irodájában, illetve Pálinkás Banabásnál (e-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.; tel: +36 20 455 76 29).

vasút