1956-os Emlékünnepség, Kárpát-medencei Ifjúsági Találkozó és Történelmi Vetélkedő

A Rákóczi Szövetség 25. alkalommal valósította meg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen a „Gloria Victis” 1956-os emlékünnepségét, Kárpát-medencei ifjúsági találkozóval és középiskolai történelmi vetélkedővel összekötve, október 21-23. között. A rendezvényen idén 2000 Kárpát-medencei egyetemista és középiskolás vett részt. Az idei évben Budapesten kívül, Gyöngyösön, Kiskunmajsán és Egerben szórvány régiókból érkezett fiatalokat is vendégül látott a Rákóczi Szövetség, összhangban a budapesti rendezvénnyel. Emellett az október 23-i nemzeti ünnep alkalmából 145 középiskola közel 7 ezer diákja utazott egy másik Kárpát-medencei ország magyar közösségéhez, a Szövetség Diákutaztatási Programjának támogatásával.

Október 23-a egy különleges nap minden magyar számára. Ez az a nap, amikor a magyar nemzet aktívan fordul a múlt felé, hogy felidézze és megemlékezzen azokról a hőstettekről, amelyek ezen a napon történtek 1956-ban. Az ’56-os fiatalok utcára vonultak a szabadság nevében és ezzel összhangban küzdöttek a magyar nemzetért is, amelyet a kommunista diktatúra folytonosan megpróbált elnyomni. Az 1956-os szabadságharc, társadalmi és nemzeti törekvéseket fogalmazott meg. A nemzeti öntudatnak egy olyan feltörése történt meg ekkor, amely tartást, önképet és biztonságot adhat egy nemzetnek, aminek hatásai még ma is elevenen élnek. Ennek a szellemében kerül évről évre megrendezésre a Gloria Victis, ahol lehetőség nyílik arra, hogy anyaországi és határon túli magyar fiatalok találkozzanak, és egy nemzetként vigyék tovább a forradalom lángját.